كاربرگه و فيلدهاي لازم براي فهرستنويسي منابع اينترنتي

براي فهرستنويسي منابع اينترنتي لازم است كه كاربرگه اي در اختيار داشته باشيم كه مبناي طراحي قالب ورود اطلاعات در نرم افزار كتابخانه اي خواهد بود. اين كاربرگه كه به عنوان نمونه و براي معرفي فيلدهاي لازم ارائه شده است، مي تواند اساس كار براي فعاليتهاي بعدي باشد. كاربرگه تهيه شده مي تواند توسط كتابخانه هاي مختلف و با سليقه كتابداران به هر شكلي در آمده و مورد استفاده قرار گيرد. شماره هاي  ارائه شده در كنار فيلدها، شماره هر فيلد در مارك است. فيلدهاي مارك در اينجا خيلي دقيق نيست اما كليات خوبي ارائه مي كند. اميدوارم مسئولين محترم نرم افزارهاي كتابخانه اي از اين فيلدها استفاده كرده و كاربرگه ورود اطلاعات براي ايجاد پايگاه اطلاعاتي فهرستنويسي منابع اينترنتي را طراحي كنند و در نرم افزارهاي كتابخانه اي خود بگنجانند.

شماره فيلدهاي مارك

نام فیلد

معادل انگلیسی

100

 پديدآور (شخص‌)

 Author (Personal)

 110

 پديدآور (تنالگان‌)

 Author "Corporate Body"

 245

 عنوان‌

 Title

 245

 عنوان‌ فرعي‌

 Subtitle

 245

 عنوان‌ برابر

 Parallel Title

 245

 عنوان‌ ديگر

 Other Title Information

 256

 مشخصات‌ فايل‌

 File Characteristics

 250

 ويرايش‌

 Edition

 250

 تاريخ‌ فايل‌

 File Date

 260

 محل‌ نشر

 Publication Place

 260

 ناشر

 Publisher

 260

 سال‌ نشر

/ 2 نظر / 33 بازدید
کيش مهر

آقای زين العابدينی عزيز سلام. خيلی خوشحالم که دوباره شروع کرديد. خيلی قوی و پربار. با توجه به اينکه موضوع کلی وب لاگتون هم يکی از مسائل ريشه ای در رشته است و اهميتش کاملا روشنه ، اميدوارم کماکان ادامه بدين به انتشار مطالب مفيدتون در اين زمينه. موفق باشيد.

بعدا كتابدار

سلام دوست گرامی گويا شما مارک ۲۱ را برای فهرستنويسی برگزيده ايد. اما چرا از يونی مارک استفاده نمی کنيد؟ در ضمن، از اين که به وبلاگ ما سر زديد بسيار متشکرم. به تازگی يک خبر دست اول هم در آن منتشر کرده ايم که به خواندنش می ارزد. موفق باشيد.