چکیده پایان نامه دکتری

خوشبختانه، پایان‌نامه دکترای بنده هم در راستای موضوع و محتوای این وبلاگ بوده و اکنون می‌توانم چکیده آن را در اینجا منتشر کنم.

عنوان پایان‌نامه

امکان‌سنجی به‌کارگیری الگوی ملزومات کارکردی پیشینه‌های کتابشناختی (اف.آر.بی.آر.) ایفلا در  پیشینه‌های کتابشناختی فارسی

 چکیده:

الگوی "ملزومات کارکردی پیشینه‌های کتابشناختی (اف.آر.بی.آر.)" یک الگوی مفهومی رابطه-موجودیت است که توسط ایفلا، با هدف تعیین حداقل کارکردهای فهرست بر اساس نیازهای مخاطبین ایجاد شده است. این الگو از چهار جزء اصلی که عبارتند از: موجودیت‌ها، ویژگی‌ها، روابط و فعالیت‌های کاربران تشکیل شده است. در این پژوهش، امکان‌سنجی پیاده‌سازی این الگو در محیط کتابخانه‌ها و فهرست‌های رایانه‌ای ایران مورد بررسی قرار گرفته است. هدف اصلی پژوهش این بوده که ضمن بررسی وضعیت موجود پیشینه‌های کتابشناختی فارسی از نظر هم‌خوانی با اف.آر.بی.آر.، رویکردها و راهکارهای ممکن برای پیاده‌سازی بهینه الگو در پیشینه‌‌های بومی ایران را بررسی نماید. جامعه پژوهش حاضر را 3502 پیشینه موجود در کتابشناسی ملی ایران برای دو اثر "شاهنامه" و "نهج‌البلاغه" تشکیل داده است. از بین جامعه پژوهش بالا 365 پیشینه به روش نمونه‌گیری تصادفی منظم انتخاب شده و مورد بررسی قرار گرفته است. انواع منابع مورد بررسی عبارت بودند از: کتاب‌ها، منابع دیداری و شنیداری، منابع جغرافیایی، پایان‌نامه‌ها، کتاب‌های چاپ سنگی، نسخه‌های خطی و پیایندها. روش پژوهش مورد استفاده، روش پیمایشی بوده و اطلاعات لازم از طریق دو سیاهه وارسی برای شاهنامه و نهج‌البلاغه گردآوری شده است. همچنین به منظور تعیین ویژگی‌های الگوی مناسب برای اف.آر.بی.آر.سازی در کشور، تعداد 18 طرحِ پیاده‌سازی اف.آر.بی.آر. در دنیا مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است. نتایج حاصله نشان می‌دهد که برخی از ملزومات ذکر شده در الگوی اِف.آر.بی.آر. در پیشینه‌های کتابشناختی فارسی موجود است و در برخی زمینه‌ها، به دلایلی مانند عدم رعایت صحیح اصول فهرستنویسی، قواعد فهرستنویسی مورد استفاده (آنگلوامریکن)، ساختار نرم‌افزارهای کتابخانه‌ای مورد استفاده و عدم توجه به روابط و خانواده کتابشناختی در فهرست‌ها، کاستی‌هایی وجود دارد. نتایج پژوهش نشان می­دهد که روش مناسب برای پیاده‌سازی الگوی اِف.آر.بی.آر. در ایران، روش تطبیقی است. به این معنا که پیشینه‌های موجود حفظ و ضمن تطبیق با الگوی اِف.آر.بی.آر. نسبت به رفع کاستی‌های احتمالی اقدام ‌شود. در بخش دیگری از پژوهش، 16 چالش مهم برای پیاده‌سازی الگو، و در بخش ویژگی‌های الگو نیز، 8 ویژگی الگوی مناسب برای پیاده‌سازی اف.آر.بی.آر. در ایران شناسایی و معرفی شد.

 

اطلاعات کاملتر این پایان نامه:

حاجی‌زین‌العابدینی، محسن (1389" . (امکان‌سنجی به‌کارگیری الگوی ملزومات کارکردی پیشینه‌های کتابشناختی (اف.آر.بی.آر.) ایفلا در پیشینه‌های کتابشناختی فارسی".پایان‌نامه دکترا. استادان راهنما: دکتر عبدالحسین فرج‌پهلو، دکتر مرتضی کوکبی؛ استاد مشاور: دکتر رحمت‌الله فتاحی. دانشگاه شهید چمران اهواز، دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی. (تاریخ دفاع 28/7/89).

/ 2 نظر / 197 بازدید
حسن پاکزاد سرداری

آقای دکتر سلام. وقت شما بخیر.بنده فارغ التحصیل کارشناسی ارشد کتابداری هستم. چنانچه مقاله ای از پایان نامه دکتری تان در خصوص معرفی کامل اف ار بی ار استخراج کرده اید ممنون می شوم که برای آشنایی کامل بنده با این مبحث برایم ارسال نمایید. پیشاپیش از لطف شما متشکرم.

کرمی

آقای دکتر سلام من بعد از چندسال دوری از حوزه فهرستنویسی به تازگی به این حوزه برگشتم و شدیدا به این موضوع آر دی ای و اف ار بی ار علاقمند شدم.2 تا مقاله از شما خواندم خواهشمدنم اگر امکان دارد نتاطج بیشتری از تزتان را منتشر کنید خصوصا در مورد نرم افزارهاز کتابداری و اینکه قابلیت اجرای این استاندارد در نرم افزارهای فارسی وجود دارد یا خیر. موفق باشید