BIBFRAME چارچوب کتابشناختی کتابخانه کنگره آمریکا

به گزارش لیزنا، بر اساس اعلام اتحادیه انجمن‌های علمی- دانشجویی علم‌اطلاعات و دانش شناسی ایران (ادکا)، این انجمن اولین نشست تخصصی خود در نمایشگاه کتاب تهران  با عنوان «بیب فریم» BIBFRAME  را با همکاری کتابخانه مرکزی، مرکز نشر و اسناد دانشگاه شهید بهشتی برگزار کرد.

این نشست در روز شنبه ۱۶ اردیبهشت ماه به مناسبت سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از ساعت ۱۶ الی ۱۸ در غرفه ادکا  با حضور جمعی از دانشجویان  و اساتید رشته برگزار شد.

اساتید حاضر در این پنل محسن حاجی زین‌العابدینی، استادیار گروه علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شهید بهشتی و رییس کتابخانه مرکزی این دانشگاه  و  ملیحه درخوش، دانشجوی دکتری علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه فردوسی مشهد و مسئول بخش فهرست نویسی کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران بودند.

اساتید پنل در ابتدا  با بیان اینکه با توجه به گذر رمان و تغییر رویکردهای کتابخانه‌ای در قرن ۲۱، کتابخانه کنگره در سال ۲۰۱۲ تصمیم به جایگزینی BIBFRAME  با مارک کرد به تاریخچه تولبد BIBFRAMRe  اشاره کردند.

طرح  BIBFRAMEرا به علت قابلیت در پاسخ به مشکلات مدیریت داده و ذخیره داده‌های کتابخانه‌ای می توان یک  ایده مفهمومی در نظر گرفت. اساتید پنل این طرح و قابلیت‌های آن را به طور کامل تشریح کردند و نشست تخصصی BIBFRAME  با پرسش و پاسخ حاضران در جمع به پایان رسید.

در پایان نشست زهرا اسلامی(نائب دبیر ادکا) به همراه مهران محمدپور از اعضای هیات مدیره ادکای دهم به مصاحبه جانبی با اساتید پنل پرداختند. مستند مذکور را میتوانید از لینک ارسالی دریافت نمایید.

/ 1 نظر / 82 بازدید
آزادمهر دانش

چقدر حیف شد که از ابتدای برنامه نبودم و نتوانستم به موقع برسم و از صحبت های خوب شما و بقیه دوستان استفاده کنم.