مروری بر آثار منتشر شده در زمینه سازماندهی اطلاعات در ایران

اصولا نوشتن مقالات مروری، یکی از عادت های پسندیده و بسیار خوب غربی ها است. این کار نه تنها ارزش علمی بسیار زیادی دارد بلکه منبع ارزشمندی برای انجام پژوهش ها و مطالعات بعدی در یک زمینه موضوعی به شمار می آید. اتفاقا معمولا این کار توسط یک استاد صاحب نظر در حوزه مورد نظر صورت می گیرد و تحلیل ها و معرفی منابع هم خیلی با وسواس و دقت زیاد انجام می گیرد.

خوشبختانه این امر پسندیده در ایران هم اتفاق افتاده است. در شماره اخیر فصلنامه کتاب (شماره ۶۸؛ زمستان ۱۳۸۵)، چنین مروری بر روی متون سازماندهی اطلاعات توسط آقای دکتر نوکاریزی انجام گرفته است. در این مقاله، ایشان تقریبا تمامی منابع منتشر شده در زمینه فهرستنویسی و رده بندی و مباحث جدید این حوزه به زبان فارسی را از گذشته تا حال معرفی و بررسی مختصری کرده اند. ایشان در این نوشته ارزشمند به کتابها (ابزارها، قواعد و...)، پایان نامه ها و طرح های پژوهشی و برخی منابع دیگر پرداخته اند. حسن دیگر این مقاله این است که یک کتابشناسی خیلی خوب از منابع منتشر شده در زمینه سازماندهی اطلاعات در ایران ارائه می کند. در بخشی از مقاله به فعالیتهای انجام گرفته در زمینه "فهرستنویسی منابع اینترنتی" اشاره شده است.

البته منابع دیگری هم مشابه همین کار در مورد سازماندهی اطلاعات در ایران در قالب مقاله تدوین شده اند اما به زبان انگلیسی و برای انتشار در مجلات خارجی. از این میان مقاله خانم سلطانی، آقای افشین موسوی (ارائه شده در ایفلا و منتشر شده در مجله ایفلا) و مقاله آقای دکتر کوکبی (منتشر شده در مجله  CCQ )را به خاطر می آورم.

برای دسترسی به این مقاله خوب و مطالعه آن به نشاني زير مراجعه کنید.

http://nlai.ir/publications/faslname/files/68/article10.pdf

/ 3 نظر / 28 بازدید
فاطمه پازوکی

جناب آقای دکتر زین العابدینی من نتونستم مقاله رو دانلود و از آن استفاده کنم. مشکل از فرستنده بود يا گيرنده؟

فاطمه پازوکی

خوب، خوشبختانه من تونستم مقاله رو بگيرم البته از لينك شماره ي جاري فصلنامه. از قسمت /اينجا/ قابل دريافت نبود.