نقد کتابی در حوزه فهرستنویسی منابع اینترنتی

روز 21 اردیبهشت، در غرفه دیدار نمایشگاه کتاب تهران، نشستی برای نقد کتابی در حوزه فهرستنویسی منابع اینترنتی برگزار شد که من هم در آن نشست حضور داشتم. گزارش کامل را در ادامه و بر روی سایت خبرگزاری کتاب ایران می توانید ببینید:

*****

http://ibna.ir/vdccsmqe.2bqox8laa2.html

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، به نقل از ستاد خبری سرای اهل قلم، دکتر زهیر حیاتی، مترجم کتاب«فهرست‌نویسی و سازماندهی منابع دیجیتالی» در نشست بررسی این کتاب که با حضور دکتر محسن حاجی زین‌العابدینی، دکتر مهدی طاهری و دکتر مهدی علی پورحافظی بر پا شد، گفت: نباید قواعد فهرست‌نویسی منابع دیجیتال را بدون تجربه و آزمون مطرح و در کلاس‌های درس رشته کتابداری ارایه کنیم.

وی با اذعان بر این‌که نمی‌توان تجربه‌های فهرست‌نویسی سنتی را در محیط دیجیتال آورد ومنبعی کامل و کارآمد در حوزه سازماندهی منابع دیجیتالی نداریم، افزود: هدف من از این ترجمه، مطرح کردن محتوای جسته و گریخته و پراکنده این موضوع در یک‌جا بوده است.

همچنین در این نشست، سید مهدی طاهری، استاد کتابداری و اطلاع‌رسانی خاطرنشان کرد: دلیل اصلی وارد شدن بحث سازماندهی منابع الکترونیکی، گسترش حجم آن‌هاست. نهضت نرم‌افزاری تولید ابزارهای کاوش و جنبش در تولیدکنندگان سازماندهی منابع دانش در این حوزه موثر بوده است.

وی افزود: سابقه پرداختن به بحث فهرست‌نویسی الکترونیکی در کشور ما به ترجمه کتاب«فهرست‌نویسی منابع کامپیوتری» توسط دکتر جعفر مهراد، پایان‌نامه دکتر محسن حاجی زین‌العابدینی و کتاب دکتر مرتضی کوکبی بازمی گردد و ازجمله کتابخانه‌هایی که فهرست‌نویسی منابع الکترونیکی را آغاز کرده‌اند، می توان به کتابخانه«اهل‌البیت»،«آستان قدس رضوی» و موسسه«تبیان» اشاره کرد.

طاهری گفت: در فهرست‌نویسی منابع دیجیتالی با اشیاء محتوایی و دیدگاه شیءگرا مواجهیم و سطح توصیف نیز بسیار وسیع‌تر است.

وی خاطرنشان کرد: وقتی نهضت نخست فهرست‌نویسی منابع دیجیتالی آغاز شد، گروهی تصور کردند، شبکه اینترنت جای کتابدار را خواهد گرفت؛ درحالی که اکنون این مقوله، ابزار و یکی از فعالیت‌های کلیدی کتابداران است.

طاهری در ادامه به نقاط قوت و ضعف این اثر پرداخت و افزود: در این اثر به نکات کاربردی و کلیدی در سازماندهی و معرفی سایر استانداردها پرداخته می شود و مشکلات دیدگاهی را درباره سازماندهی مدیریت دانش رفع می کند

استاد کتابداری و اطلاع‌رسانی در عین حال عنوان کرد: این کتاب روزآمد نیست و از ضعف نظری برخوردار است. نداشتن نمایه و دیدگاه توصیفی از دیگر نقاط ضعف این اثر است.

همچنین در این نشست، دکتر محسن حاجی زین ‌العابدینی گفت: نخستین وبلاگ کتابداری که بهمن ماه 1381 آغاز به کار کرد و ثبت رسمی شد، درباره فهرست‌نویسی و سازماندهی منابع دیجیتال بوده است.

وی خاطرنشان کرد: بسیاری از کتابخانه‌های ما هنوز با استانداردهای فهرست‌نویسی منابع دیجیتال آشنا نیستند. ضمن این‌که منابع دیجیتالی به صورت فله‌ای در کتابخانه‌های ما موجودند و به صورت سنتی فهرست‌نویسی می‌شوند.

دکتر حاجی زین‌العابدینی پرداختن این اثر به سازماندهی دانش و تمام فرایندهای سازماندهی و کم‌بودن اشکالات حروف‌چینی را از امتیازهای این کتاب عنوان کرد و گفت: عنوان سرفصل‌های کتاب گیرا نیست و با خواننده ارتباط منطقی برقرار نمی کند.

نشست نقد و بررسی «فهرست ‌نویسی و سازماندهی منابع دیجیتالی» سه شنبه 21 اردیبهشت از ساعت 16 تا 18 در غرفه دیدار سرای اهل قلم واقع در شبستان نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برگزار شد.

 

/ 0 نظر / 68 بازدید