مقدمه یک کتاب مرتبط با ”فهرستنویسی منابع اینترنتی”

دوستان مترجم کتاب "ابزار‌‌ها و تکنیک‌های دسترسی موضوعی سطح بالا در منابع اینترنتی" که در پست قبلی مشخصات کتابشناختی آن ارائه شد، قبل از چاپ کتاب، لطف کردند و از بنده خواستند که مقدمه ای بر آن کتاب بنویسم. چون مطلب عامی در مورد فهرستنویسی منابع اینترنتی است، ممکن است برای کسانی که نیاز دارند آشنایی مختصری با این موضوع و تاریخچه آن پیدا کنند مفید باشد. به همین خاطر این مقدمه را در اینجا ذکر می کنم. (البته بنده هنوز کتاب منتشر شده را ندیده ام که ببینم این مقدمه در آن درج شده یا خیر. به هر حال امیدوارم که مفید واقع شود)

****

مقدمه

 یکی از دغدغه های همیشگی بشر، سازماندهی داشته هایش بوده است. این امر با هدف دستیابی آسان تر به این داشته ها در صورت لزوم، بوده است. در عالم کتابداری و اطلاع رسانی نیز یکی از دغدغه های بنیادی و همیشگی، دستیابی سریع و سهل به داشته ها، یعنی اطلاعات بوده است. بر این اساس، تدبیر اندیشیده شده برای حصول به این مقصود، سازماندهی اطلاعات بوده است. سازماندهی اطلاعات، سالها به عنوان محوری ترین فعالیت کتابداری و اطلاع رسانی و نمود فعالیتهای فنی و جدی کتابخانه به شمار می رفته است. از لحاظ قدمت نیز، برخی عمر آن را معادل عمر نگارش بشر می دانند. زیرا از هنگامی که نوشته مضبوط و مکتوب پدید آمد، می بایست اطلاعات محل نگهداری، شیوه نگهداری و دستیابی به آنها و در صورت لزوم، ارائه می شد. با پیشرفت اجتماعات و به تبع آن، پیچیده شده فرایندها و فعالیتهای زندگی بشر، نیاز به اطلاعات و صد البته اطلاعات منظم و سازماندهی شده، رو افزایش نهاد. اختراع و گسترش اینترنت در دهه های پایانی قرن بیستم، تحولی بنیادی در زندگی بشر پدید آورد، ابزاری در اختیار بشر قرار گرفت که قادر بود، در مقایسه با دنیای قبل ازآن، دنیای بی انتهایی را در ذخیره و بازیابی اطلاعات رقم بزند. تا زمانی که گسترده اینترنت، چندان گسترده نشده بود، بهره گیری از آن بسیار لذت بخش، اعجاب آور و بدون نقص می نمود. اما با همه گیر شدن آن، و به خصوص پس از پیدایش وب جهانگستر توسط تیم برنزرلی و همکاران او دردهه 1990، مشکلات اینترنت به تدریج نمایان شدند. به هیچ وجه، قصد انکار مزایای فراوان اینترنت را ندارم اما رویکرد این بحث، طرح مشکل و پرداختن به راه حال مناسب است. اگر سه فعالیت عمده اینترنت، ذخیره، پردازش و بازیابی اطلاعات را برای وب در نظر بگیریم، پژوهشها نشان می دهند که اینترنت در وجه ذخیره اطلاعات بسیار عالی عمل کرده است. هم اکنون هرفردی، در هر شرایط زمانی و مکانی معقولی، قادر است با امکانات معمولی دنیای امروز یعنی، رایانه، تلفن و ارتباط اینترنت، اطلاعات متنوع و فراوانی را در اینترنت ذخیره کرده و در سطحی وسیعدر محیط آن منتشر نماید. اما اینترنت در دو وجه دیگر یعنی سازماندهی و معلول آن، بازیابی اطلاعات با مشکلات عدیده ای مواجه است. یک جستجو ساده در محیط اینترنت، حاکی از بازیابی اطلاعات بیشمار، در بسیاری موارد بی ربط، کم ربط، تکراری، بی ارزش و در بسیاری موضوعات، نامطلوب است. شاید افراد زیادی با این گفته مخالف باشند و استدلال کنند که اینترنت، بسیاری از کارها و فعالیتها را آسان کرده و مزایای آن بیش از این معایب است. قصد ما ارزیابی کلان و شمارشی مزایا یا معایب اینترنت نیست، بلکه بر مبنای اصول رایج ذخیره و بازیابی اطلاعات در عالم کتابداری می خواهیم تصویری مختصر از وضعیت سازماندهی اطلاعات در اینترنت ارائه کنیم. شعار اصلی کتابداری و اطلاع رسانی، " اطلاعات مناسب به کاربر مناسب در زمان مناسب" است. اگر بخواهیم این اصل را بر اینترنت که محیطی اطلاع محور است منطبق نماییم و فعالیتهای آن را با این اصل بسنجیم متوجه مشکلات عمده اینترنت در این زمینه خواهیم شد.

مشکلات بازیابی اطلاعات اینترنت، پدیده جدیدی نیست و از زمان شکل گیری آن وجود داشته و متخصصان از آن آگاهی داشته اند. اما در زمان کم بودن اطلاعات، مشکلی عمده به شمار نمی آمده است و در سالهای اولیه، متخصصان با رویکردهای فنی  مناسب این مشکلات را کنترل می کردند. اما فراگیری اینترنت و رشد خارج از کنترل کاربران و منابع موجود در آن، از متخصصان پیشی گرفته و از کنترل آنها خارج شده است تا جایی که دیگر ترفندهایی آنان در این زمینه ها پاسخگو نیست. اینترنت نیز مانند تمامی دیگر فناوریهای بشر، ابتدا بر اساس علاقه مندی، پشتکار و نیاز جامعه، توسط گروهی از مهندسان و دانشمندان پدیدآمده در ابتدای ظهور آن و تازمانی که هنوز کاربردهای فراوان امروزی را در زندگی روزمره پیدا نکرده بود، تلاش می شد با تکیه بر دانش مهندسان بر مشکلات آن فائق آیند. به همین دلیل، علاقه مندی و کاربردهای جنبه های فنی و زیرساختی آن، اولویت اول را داشت. مرور متون مربوط به اواخر دهه 1980 و اوائل دهه 1990، در زمینه اینترنت شبکه، موید این موضوع است اما به مرور که کاربران اینترنت رو به فزونی نهادند و مشکلات بازیابی اطلاعات آن نمایان شد، دانش طراحان و مهندسان رایانه، شبکه دیگر برآورنده نیازها و پاسخگوی مشکلات نبود. به همین دلیل، متولیان امور به این اندیشه افتادند که باید برای رفع مشکلات بازیابی اطلاعات چاره ای اندیشید.

از اینجا بود که فعالیت کتابداران و اطلاع رسانان، در مباحث کنترلی و طراحی اینترنت آغاز شد. زیرا مقوله ذخیره و بازبی اطلاعات از دیرباز در عالم کتابداری و اطلاع رسانی وجود داشته و کتابداران برای رفع مشکلات موجود در این زمینه، سالها فعالیت فکری و عملی داشته و تاحدود زیادی بر این مشکلات فائق آمده اند. بنابراین، بنیانهای نظری و دانش تجربه شده موجود دنیای کتابداری و اطلاع رسانی در خصوص ذخیره و بازیابی اطلاعات، جامعیت و مانعیت، ربط، رتبه بندی یافته ها و ... رمینه های جدید را در طراحی و سازماندهی دنیای اینترنت به وجود آورده، شاید بتوان نقطه آغاز و در عین حال اوج همکاری و تعامل بین کتابداران و متخصصان اینترنت را در سال 1995 و در شهر دوبلین ایالیت اوهایو، به حساب آورد. در این اتفاق مهم، متخصصان بسیاری از سراسر جهان گردهم آمدند تا با بهره گیری از شیوه های کارآمد سازماندهی اطلاعات کتابداری و اطلاع رسانی، برای رفع مشکلات اینترنت چاره ای بیندیشند. در این نشست مهم برای رفع مشکلات ذخیره و بازیابی اینترنت، طراح عناصر هسته ابرداده ای هسته دوبلین که به Dublin Core معروف است ارائه شد. این طرح با همه فراگیری که در سطح جهان پیدا کرده است، مزایا و معایت خاصی خود را دارد که بنابر دلایل گوناگونی که در مجال این مقدمه نمی گنجد، آن گونه که پیش بینی می شد، حرف اول و آخر را در ساماندهی اطلاعات وب بزند.

راه حال ارائه شده دیگری که مبتنی بر به کارگیری مستقیم ترفندهای کتابداری و اطلاع رسانی در محیط اینترنت بود، " فهرست نویسی منابع اینترنتی" بود. نمی توان به سادگی زمان دقیق یا فرد یا افرادی که آغازگر این بحث بوده اند را معرفی کرد، اما باید گفت که این شیوه اکنون به شیوه ای مقبول و کاربردی در سازماندهی اطلاعات وب تبدیل شده است. در ابتدا، مطالعات نظری در این خصوص آغاز شد و در اواسط دهه 1990 میلادی بود که چند طرح بزرگ، توسط مراکز عمده کتابداری و اطلاع رسانی نظیر او سی ال سی و کتابخانه کنگره در این زمینه ارائه و اجرا شد. از جمله مهمترین این طرحها می توان به طرحهای اینترنت[1]، ( او سی ال سی)، سی. آی. آر. پی[2]( دانشگاه تورنتو)، کورک[3]، Conser(کتابخانه کنگره) و بسیاری طرحهای دیگر در این خصوص اشاره کرد.

رویکرد کتابداران نسبت به منابع اینترنتی به همان رویکرد کلان این حوزه نسبت به همه محملهای دانش بوده است. همانگونه که سنگ نبشته ها، الواح گلین، کاغذ ولوحهای فشرده در مفهوم عام کتاب، یعنی مجموعه ای از اطلاعات مضبوط و مکتوب، می گنجند، منابع اینترنتی نیز در این دایره قرار می گیرند. اگرچه درفصل 9 تجدید نظر سال 2004 قواعد فهرست نویسی انگلوامریکن[4]، تنها تفاوت این منابع را به سایر منابع اطلاعاتی در ویژگی " راه دور بودن" آنها می داند، باید وجوه تمایز بیشتری برای این منابع تامل شد. در واقع، منابع اینترنتی اشکل جدیدی از انواع منابع اطلاعاتی را به وجود آوردند. در اینترنت، شاهد چنرسانه ایها، متنهای عمقی با بهره گیری از قابلیت فرامتن، روزآمدی لحظه به لحظه، انعطاف پذیری فراوان و خیلی ویژگیهای دیگری هستیم که در انواع منابع شناخته شده گذشته وجود ندارد. این ویژگیها باعث می شوند که قواعد مرسوم فهرست نویسی و رده بندی منابع دیگر، بدون اعمال تغییرات لازم برای این منابع کارآیی نداشته باشند. پژوهشهای زیادی به منظور بررسی امکان بهره گیری از قواعد فهرست نویسی معمولی برای فهرست نویسی منابع اینترنتی صورت گرفته است که نتایج آنها نشان داد که برای فهرست نویسی این منابع باید تغییراتی در قواعد فهرست نویسی به وجود آید. ازجمله این پژوهشها میتواند به تلاشهای چندین ساله او سی ال سی[5] در این زمینه اشاره کرد که در سال 1997 منتج به تولید" فهرست نویسی منابع اینترنتی: دستنامه و راهنمای عملی" توسط نانسی بی السون[6] شد. در فصل 9 قواعد فهرست نویسی انگلوامریکن که به ویژه فهرستهای ماشین خوان بود، تغییرات فراوانی به وجود آمده و در تجدیدنظرهای اخیر آن شاهد افزودن قواعد ویژه فهرست نویسی" منابعی که از راه دور قابل دسترسی هستند" یا همان منابع اینترنتی هستیم.

اهمیت فهرست نویسی منابع اینترنتی به حدی بوده است که از سال 1996، " مجله فهرست نویسی منابع اینترنتی[7]" شروع به انتشار کرده و به مسائل و رویکردهای گوناگون فهرست نویسی منابع اینترنتی رد سطح جهان می پردازد. منابع اینترنتی، هم اکنون جایگاه خود را در کنار سایر منابع کتابخانه ای بازیافته اند به گونه ای که در کتابخانه های بزرگی چون کتابخانه کنگره و کتابخانه ملی پزشکی امریکا به این منابع فهرست نویسی شده، توسط کاربران قابل دسترس هستند. برای نمونه در فهرست پیوسته کتابخانه کنگره در محیط اینترنت[8] و در قسمت جستجوی اطلاعات کتابشناختی منابع این کتابخانه، با انتخاب گزینه " Electronic Resources"   میتوان منابع اینترنتی فهرست نویسی شده در زمینه های مختلف را در کنار کتابها و سایر منابع این کتابخانه بازیابی کرده و از طریق پیوند ارائه شده در کارت برگه این منابع به اصل منبع در محیط اینترنت متصل شد.

در ایران نیز در زمینه" فهرست نویسی منابع اینترنتی" کارهایی عمدتاً به صورت نظری صورت گرفته است. ازجمله فعالیتهایی که در این زمینه صورت گرفته است می توان به مقالات، کتابها، پایان نامه ها، کارگاههای آموزشی و تدریس این مباحث در برخی از دانشگاهها نام برد. در سال 1381، برای اولین بار این موضوع طی پژوهشی در قالب پایان نامه کارشناسی ارشد توسط نگارنده این سطور مورد بررسی گسترده قرار گرفت[9]. نتایج حاصل از این پژوهش "دستنامه قواعد فهرست نویسی منابع اینترنتی فارسی" بود که درکارگاههای آموزشی مختلفی که در سطح کشور برگزار شد، همچنین در درسهای فهرست نویسی و رده بندی در مقطع کارشناسی کتابداری و اطلاع رسانی مورد استفاده قرار گرفته است[10]. یکی از اولین وبلاگهای کتابداری و اطلاع رسانی به زبان فارسی با عنوان" فهرست نویسی منابع اینترنتی" از دی ماه سال 1381 به بحث تخصصی در این زمینه پرداخته است[11]. علاوه بر این، یکی از نرم افزارهای کتابخانه ای ایرانی در حال فعالیت برای افزودن قابلیت فهرست نویسی منابع اینترنتی به نرم افزار خود برآمده است.  انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران در سال  1381در یکی از همایشهای ماهانه خود با موضوع " فهرست نویسی و رده بندی منابع اینترنتی" به طرح این موضوع و بحث در خصوص آن پرداخت. در اولین همایش سالانه ملی این انجمن با عنوان "راهبردها و راهکارهای نوین سازماندهی اطلاعات" نیز یکی از مقوله های پربسامد همایشی که مقالات زیادی در خصوص آن نوشته شد، موضوع فهرست نویسی منابع اینترنتی و موضوعات مرتبط با آن چون مقایسه آن با ابرداده یا کارآیی قواعد فهرست نویسی منابع اینترنتی برای فهرست نویسی منابع اینترنتی فارسی بود.

همه فعالیتهایی که به اختصار به آنها اشاره شد، نشانگر وجود زمینه مساعد برای انجام فعالیت در زمینه فهرست نویسی منابع اینترنتی در سطح کشور است. باید پذیرفت که منابع اینترنتی نیز به عنوان بخشی از منابع اطلاعاتی، می توانند تکمیل کننده چرخه اطلاع رسانی در کتابخانه هاو مراکز اطلاع رسانی باشند. کتابخانه ها ومراکز اطلاع رسانی، علاوه بر اینکه وظیفه دارند به نیازهای مخاطبین رسیدگی کرده و آنها را پوشش دهند، از سویی نیز وظیفه دارند به عنوان مراکز پیشرو، مباحث جدید و منابع نوین اطلاعاتی را به مراجعه کنندگان خود معرفی نمایند. کتابخانه ها باید پیشاپیش در فکر بوده و سازوکارهای لازم و مناسب را برای ارائه خدمات مبتنی بر منابع اینترنتی و افزودن این خدماتبه فعالیتهای کتابخانه فراهم آورند. بنابراین، ضروری است تمامی کتابداران با مبحثت" فهرست نویسی منابع اینترنتی" آشنا شده و این منابع را جزئی از منابع اطلاعاتی کتابخانه و در کنار سایر منابع به حساب آورده، امکان پاسخگویی بهتر و در نهایت، فعالیت بیشتر مخاطبین را به وجود آورند.

ترجمه کتاب حاضر، که یکی از کتابهای معتبر در این حوزه است، گامی مهم در بستر سازی فعالیتهای" فهرست نویسی منابع اینترنتی" به شمار می آیند. هر چقدر متون دارای اعتباری از این دست، منتشر شود و در دسترس کتابداران قرار گیرد، باعث تقویت هرچه بیشتر مبانی نظری این موضوع شده و زمینه مساعدتری را برای عملیاتی کردن فهرست نویسی منابع اینترنتی به وجود خواهد آورد.

تلاش مترجمین این اثر که با پشتکار فراوان و دقت نظری که به کار بسته اند، توانسته اند متنی روان و در خور تأمل را به خوانندگان ارائه کنند، قابل تقدیر است. امیدوارم شاهد ادامه این فعالیت موثر از سوی این دوستان ارجمند باشیم و روزی فرارسد که از طریق پیشینه های فهرست نویسی شده منابع اینترنتی موجود در فهرستهای کتابخانه ای کشور، قادر به جستجو و بازیابی اطلاعات مطلوب اینترنت در کنار سایر منابع کتابخانه باشیم.

محسن حاجی زین  العابدینی

اهواز- 19 بهمن 1385


 

[1] -InterCat

[2] -Cataloging Internet Resources Project(ICRP)

[3] -OCLC

[4] -Anglo-American Cataloging Rules(AACR2)

[5] -Online Computer Library Centers(OCLC)

[6] Nancy B. Olson." Cataloging Internet Resources: Annual and Practical guide.

این منبع توسط سرکار خانم فاطمه باجی ترجمه شده است.

[7] -Journal of International Cataloging

[8] - http://www.loc.gov/z3950/gateway.html#lc

[9] - حاجی زین العابدینی، محسن(1381). بررسی مسائل فهرست نویسی منابع اینترنتی و ارائه دستنامه پیشنهادی برای کتابخانه های ایران. پایان نامه کارشناسی ارشد. به راهنمای رحمت ا... فتاحی، دانشگاه علوم پزشکی ایران، دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی پزشکی.

[10] این دستنامه از طریق نشانی زیر در محیط اینترنت قابل دسترس است:

 http://www.geocities.com/zabedini/CIRmanual.htm

[11] http://internetcataloger.persianblog.ir

 

 

/ 1 نظر / 61 بازدید
اصنافی

از آقای زين العابدينی عزيز به خاطر اينکه قبول زحمت کردند و اين مقدمه عالی را برای کتاب نوشتند بسيار بسيار ممنونيم.