فهرستنويسی منابع اينترنتی

اين وبلاگ با شماره 11260 در تاريخ 12/4/1387، به عنوان اولين وبلاگ فعال كتابداري و اطلاع رساني در واحد "ثبت آثار كتابخانه ملي ايران" به ثبت رسيده است.

ژورنال کلاب انجمن کتابداری: بیب فریم، ای ام دی، اف آر بی آر، اف آر بی آر او او

به گزارش لیزنا بر اساس اعلام روابط عمومی انجمن علمی کتابداری و اطلاع‌رسانی، در این نشست ابتدا مقاله دکتر مهدی خادمیان با عنوان «بررسی میزان مطابقت و امکان جایگزینی یا تکمیل سرعنوان های موضوعی کتابخانه کنگره با برچسبهای اجتماعی لایبرری ثینگ در حوزه های علوم انسانی، علوم اجتماعی و علوم طبیعی[۱]» ارائه شد.

بخش دوم نشست نیز به ارائه مقاله «بازنمایی و تجمیع اطلاعات کتابشناختی در وب معنایی: مقایسه ۴ الگوی مفهومی[۲]» توسط دکتر محسن حاجی زین­العابدینی اختصاص داشت.

خادمیان، دکترای علم اطلاعات و دانش­شناسی در مقدمه­ ای کوتاه درباره سه رویکرد بازنمون اطلاعات یعنی واژگان مهارشده، هستی ­شناسی­ ها و فوکسونومی­ ها مطالبی بیان کرد و همچنین به دو مفهوم فرهنگ مشارکتی و هوش جمعی اشاره کرد.

فناوری­ های وب ۲، کتابخانه ۲، سوپک­ ها[۳]، فوکسونومی­ ها و برچسب­های اجتماعی و لایبرری ثینگ[۴] (وب­سایت فهرست­نویسی اجتماعی کتاب) مطالبی بود که در ادامه سخنرانی بیان شد.

رئیس گروه مستندسازی سازمان اسناد و کتابخانه ملی در ادامه به مقایسه مزایا و معایب واژگان مهار شده و فوکسونومی­ ها پرداخت، از جمله: نبود روزآمدی، سوءگیری زبانی و ساختار زنجیره­ای غیر­معمولی واژگان مهارشده، یکدستی در مقابل فقدان یکدستی، هدف واژگان مهار شده تأمین یکنواختی و جهان شمولی، هدف فوکسونومی تأمین تعدد و تنوع، واژگان مهار شده یک نظام از بالا به پایین (تحمیل دیدگاه واسطه­های اطلاعاتی)، فوکسونومی نظام از پایین به بالا (دیدگاه کاربران)، نظام طبقه­بندی مسطح در مقابل نظام طبقه ­بندی سلسله مراتبی و جنبه­های اقتصادی و هزینه­ای.

خادمیان ادامه داد: با پیدایش فناوری­ های وب ۲، امکان سازماندهی اطلاعات به صورت مشارکتی و اشتراکی فراهم شد. برای مثال برچسب­گذاری اجتماعی و موضوع­دهی جمعی کاربران بدون صرف هزینه امکان­پذیر شد. بنابراین، جایگزینی فوکسونومی­ ها با واژگان مهارشده مورد توجه قرار گرفت.

وی در ادامه در مورد ویژگی این مقاله گفت: در پژوهش ­های قبلی خارجی تک زمینه­ های موضوعی خاص و پراکنده بررسی شده بود (در ایران پژوهشی در این زمینه انجام نشده است) و قابلیت تعمیم مناسبی نداشتند. در این پژوهش میزان مطابقت، امکان جایگزینی و تکمیل برچسب ­های اجتماعی با سرعنوان های موضوعی کتابخانه کنگره در سه حوزه علوم طبیعی، اجتماعی و انسانی بررسی شده است.

مرور نوشتارهای پژوهشی حدودا ۱۲ پژوهش مرتبط که اولین آنها سال ۲۰۰۶ و آخرین آنها ۲۰۱۶ انجام شده است نشان می­دهد در بحث های اولیه جایگزینی مطرح بود اما پژوهش های بیشتر مکمل هم بودن این دو نظام را تایید کردند. در پژوهش ها بر نقاط دسترسی جدیدی که توسط کاربران ارائه می­شود تاکید شده است. روش پژوهش حاضر تحلیل محتوا است و بر اساس کدگذاری در سه مقوله کلی مطابقت دقیق و تقریبی، مطابقت نسبی و عدم مطابقت انجام شده است. شناسایی حوزه­ های موضوعی و رشته ­های علمی با استناد به دایره­ المعارف بریتانیکا انجام شده است.

وی در پایان به نتایج این پژوهش اشاره نمود: با توجه به اینکه میزان مطابقت دقیق و تقریبی در سه حوزه ۴۳ درصد و از ملاک تعیین شده برای جایگزینی که ۹۰ درصد است کمتر بوده، پس امکان جایگزینی برچسب‌های اجتماعی لایبرری ثینگ با سرعنوان‌های موضوعی کتابخانه کنگره وجود ندارد و تکمیل تأیید می­ شود. محاسبه ضریب شباهت ژاکار نیز نشان داد که جایگزینی در سه حوزه تایید نمی ­شود.

در ادامه مقاله دوم، با عنوان «بازنمایی و تجمیع اطلاعات کتابشناختی در وب معنایی: مقایسه ۴ الگوی مفهومی» توسط محسن حاجی زین‌العابدینی، عضو هیأت علمی دانشگاه شهیدبهشتی و مدیر جلسه ارائه شد.

زین­ العابدینی گفت: یکی از مهمترین تمرکزهای حال حاضر متخصصان علم اطلاعات در سراسر جهان، توجه به بازیابی دقیق و رضایت­‌بخش است. نتایج مطالعات تخصصی در این حوزه نشان می‌­دهد که بازیابی معنایی در زمره مهمترین بازیابی ­هایی است که انسان سال ها به دنبال آن بوده است. از آنجا که برای بازیابی دقیق و خوب، باید حتما ذخیره­ سازی مناسبی داشته باشیم، نظر متخصصان سازماندهی اطلاعات بر روی ذخیره ­سازی برای بازیابی معنایی متمرکز شده است. الگوهای داده­ای هم که در سال‌های اخیر توسعه یافته اغلب به گونه­ ای هستند که بتوانند بازیابی معنایی را پشتیبانی کنند.

 

وی بیان نمود: مقاله حاضر با هدف مقایسه وضعیت داده ­ها در الگوهای مفهومی داده­ای و عملکرد آنها در محیط وب معنایی تهیه شده است. تمرکز مقاله بر روی بررسی تک­­نگاشت ها بوده و بر این اساس، بخش اول دن کیشوت (اثر سروانتس) که در سال ۱۶۰۵ منتشر شده به عنوان یک تک­نگاشت در این چهار الگو وارد شده و نتایج مورد بررسی قرار گرفته است. دستیابی به میانکنش­پذیری در بین داده ­های کتابخانه­ ای و فراتر از آن در حوزه میراث فرهنگی که داده­ های کتابخانه­ ای، آرشیو و موزه را شامل می­ شود، از دیگر اهداف مقاله بوده است.

زین­‌العابدینی ادامه داد: در این مقاله، از بین الگوهای مفهومی مختلفی که وجود دارد، چهار الگوی داده­ای مورد مطالعه و مقایسه قرار گرفته ­اند تا مشخص شود که اگر داده ­هایی در درون آن ها قرار گیرد، در محیط وب معنایی چه وضعیتی پیدا خواهند کرد. این ۴ الگوی داده­ای عبارت بودند از:

۱.     ملزومات کارکردی پیشینه­ های کتابشناختی (اف آر بی آر)[۵]

۲.     اف آر بی آر شیء گرا (اف آر بی آر او او)[۶]

۳.     چارچوب کتابشناختی (بیب فریم)[۷]

۴.     الگوی داده­ای اروپا (ای دی ام)[۸]

در ابتدا در مورد هر کدام از این الگوها توضیحاتی شامل تاریخچه، اجزا، کارکردها، اثرات و ... ارائه شده است.

الگوی ملزومات کارکردی پیشینه ­های کتابشناختی (اف آر بی آر) از سال ۱۹۹۸ توسط ایفلا و سایر نهادهای بین­ المللی تهیه و توسعه یافته است. سه گروه از موجودیت های اصلی دارد که تمامی تولیدات کتابشناختی بشری در این سه گروه اصلی شامل گروه آثار، مسئولیت ها و موضوعات جای می ­دهد.

الگوی اف آر بی آر شیء­گرا (اف آر بی آر او او) بر اساس اف آر بی آر تهیه شده است و با هدف همگرایی با داده ­های حوزه آرشیو و موزه توسعه یافته است. این الگو، رویکرد رایانه مبنای بیشتری داشته و از سطح نظر اف آر بی آر کاسته و بیشتر برای پیاده ­سازی در محیط­ های شبکه­ ای آماده شده است.

متخصص سازماندهی اطلاعات مطرح کرد: الگوی چارچوب کتابشناختی (بیب فریم) توسط کتابخانه کنگره آمریکا در سال ۲۰۱۲ ایجاد شده است و دو هدف عمده را دنبال می­ کند. اول اینکه به عنوان یک الگوی داده­ای برای ذخیره و تبادل داده ­های عمل کرده و جایگزین مارک شود. دیگر اینکه به عنوان الگویی برای ذخیره و بازیابی داده­ های کتابشناختی و کتابخانه ای در محیط­ های عمومی و خارج از مرزهای کتابخانه عمل کند. یعنی داده ­های کتابخانه­ ای که در این قالب تهیه می­ شوند به گونه­ ای در بیب فریم مدیریت شوند که توسط موتورهای کاوش عمومی هم قابل جستجو باشند.

زین ­العابدینی در ادامه به معرفی الگوی داده­ای اروپا (ای دی ام) پرداخت: ای دی ام، الگویی است برای ذخیره و پردازش داده­ های حوزه میراث فرهنگی است که مدیریت داده ­های این حوزه و رابطه داده­ای بین آنها را برقرار می­ کند. پورتالی بر اساس آن ایجاد شده که بیش از ۵۳ میلیون انواع پیشینه­ های اطلاعاتی حوزه میراث فرهنگی اروپا را در خود جای داده و در محیط وب قابل دسترس کرده است. 

نویسندگان مقاله بعد از معرفی الگوهای بالا در مقاله، موضوع بازنمایی و شیوه برخورد با پیشینه نمونه (دن کیشوت) در هر یک از الگوهای بالا را مطرح نموده ­اند. همچنین جزئیات خصیصه­گذاری داده­ ها و برقراری رابطه بین آن ها و نتایجی که به بار خواهند آورد تشریح شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی در بخش بعدی مقاله به روابط محتوایی بین داده ­ها و میانکنش پذیری این الگوها با هم و در محیط وب معنایی که در مقاله مطرح شده بود، پرداخت. روابط انشقاقی، کل و جزء و هم سطح مهمترین روابط محتوایی سنجیده شده در مورد الگوهای مد نظر بوده است.

دکتر زین­العابدینی در پایان به نتایج پژوهش اشاره نمود: با توجه به طبقه­ های داده­ای اصلی، شباهت­های معنایی بین موجودیت­ های گروه اول اف آر بی آر و سایر الگوهای مد نظر وجود دارد. چنان که انتظار می رفت، اف آر بی ار او او شباهت ­های زیادی با اف آر بی آر دارد. ای دی ام هیچ شباهتی با سایر الگوها نشان نداد. نسخه جدید بیب فریم، شباهت­ هایی را با اف آر بی آر و آر دی ای نشان می­دهد.

وی تصریح کرد: آن گونه که از نتایج پژوهش بر می­آید، الگوهای مد نظر به تنهایی و با مقدارهای متفاوتی توانایی پرداختن به مسائل معنایی را دارند اما نمی ­توان انتظار میانکنش­پذیری صد در صدی در حوزه معنایابی را از آنها داشت.

در پایان ارائه دو مقاله، به پرسش­های حضار پاسخ داده شد. در بین پرسش­ و پاسخ­ های مطرح شده، خادمیان پیشنهاد تشکیل کارگروهی ملی شامل متخصصان حوزه سازماندهی اطلاعات در کتابخانه ملی و دانشگاه ها را مطرح نمود تا درباره مباحث مربوط به اف آر بی آر، فراد و فرساد و آر دی ای سیاست گذاری و  تصمیم­های لازم اتخاذ شود و همچنین پیشنهاد کرد در نرم­افزارهای کتابخان ه­ای به ویژه رسا امکان اجرای سوپک (اپک­های اجتماعی) فراهم شود تا امکان برچسب­گذاری توسط کاربران صورت گیرد.

 


۱.       خادمیان، مهدی؛ کوکبی، مرتضی؛ عصاره، فریده (زودآیند). بررسی میزان مطابقت و امکان جایگزینی یا تکمیل سرعنوان های موضوعی کتابخانه کنگره با برچسبهای اجتماعی لایبرری ثینگ در حوزه های علوم انسانی، علوم اجتماعی و علوم طبیعی. مطالعات ملی کتابداری و سازماندهی اطلاعات

۲.        Zapounidou, Sofia, Sfakakis, Michalis and Papatheodorou, Christos (۲۰۱۶). Representing and integrating bibliographic information into the SemanticWeb: A comparison of four conceptual models, Journal of Information Science, pp: ۱–۲۹, DOI: ۱۰,۱۱۷۷/۰۱۶۵۵۵۱۵۱۶۶۵۰۴۱۰

۳.       SOPAC (Social Online Public Access Catalog

۴.       LibraryThing

۵.       Functional Requirements for Bibliographic Records (FRBR)

۶.       FRBR Object-Oriented (FRBRoo)

۷.       Bibliographic Framework (BIBFRAME)

Europeana Data Model (EDM)

۸.      


طرح BIBFRAME برای همگانی‌سازی اطلاعات کتابخانه‌ای

حاجی‌زین‌العابدینی، محسن. ((حصارشکنی داده‌ای: طرح BIBFRAME برای همگانی‌سازی اطلاعات کتابخانه‌ای)). اهواز: انجمن کتابداری و اطاع‌رسانی ایران (شاخه خوزستان)، دانشگاه شهید چمران. زمان: 26 اردیبهشت 1396.


BIBFRAME چارچوب کتابشناختی کتابخانه کنگره آمریکا

به گزارش لیزنا، بر اساس اعلام اتحادیه انجمن‌های علمی- دانشجویی علم‌اطلاعات و دانش شناسی ایران (ادکا)، این انجمن اولین نشست تخصصی خود در نمایشگاه کتاب تهران  با عنوان «بیب فریم» BIBFRAME  را با همکاری کتابخانه مرکزی، مرکز نشر و اسناد دانشگاه شهید بهشتی برگزار کرد.

این نشست در روز شنبه ۱۶ اردیبهشت ماه به مناسبت سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از ساعت ۱۶ الی ۱۸ در غرفه ادکا  با حضور جمعی از دانشجویان  و اساتید رشته برگزار شد.

اساتید حاضر در این پنل محسن حاجی زین‌العابدینی، استادیار گروه علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شهید بهشتی و رییس کتابخانه مرکزی این دانشگاه  و  ملیحه درخوش، دانشجوی دکتری علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه فردوسی مشهد و مسئول بخش فهرست نویسی کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران بودند.

اساتید پنل در ابتدا  با بیان اینکه با توجه به گذر رمان و تغییر رویکردهای کتابخانه‌ای در قرن ۲۱، کتابخانه کنگره در سال ۲۰۱۲ تصمیم به جایگزینی BIBFRAME  با مارک کرد به تاریخچه تولبد BIBFRAMRe  اشاره کردند.

طرح  BIBFRAMEرا به علت قابلیت در پاسخ به مشکلات مدیریت داده و ذخیره داده‌های کتابخانه‌ای می توان یک  ایده مفهمومی در نظر گرفت. اساتید پنل این طرح و قابلیت‌های آن را به طور کامل تشریح کردند و نشست تخصصی BIBFRAME  با پرسش و پاسخ حاضران در جمع به پایان رسید.

در پایان نشست زهرا اسلامی(نائب دبیر ادکا) به همراه مهران محمدپور از اعضای هیات مدیره ادکای دهم به مصاحبه جانبی با اساتید پنل پرداختند. مستند مذکور را میتوانید از لینک ارسالی دریافت نمایید.


راهنمای ویدئویی کار با RDAtoolkit

علاقه‌مندان به آر.دی.ای. حتما سایت آر دی ای تولکیت را می‌شناسند. می‌شود گفت وب‌سایت رسمی آر دی ای است. در این سایت راهنمای ویدئویی چگونگی استفاده از آر دی ای تولکیت قرار گرفته که اگر روزی کسی دسترسی به آر دی ای تولکیت پیدا کرد بتواند به راحتی از آن استفاده کند. برای دسترسی به ویدئوها می توانید به اینجا مراجعه کنید.

http://rdatoolkit.org/videohelp


12 سال وبلاگ نویسی کتابداری و اطلاع رسانی در ایران،

انجمن علمی دانشجویی علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شهید بهشتی  در نظر دارد به مناسبت تولد اولین وبلاگ کتابداری و اطلاع رسانی نشستی تحت عنوان 12 سال وبلاگ نویسی کتابداری و اطلاع رسانی در ایران، را برگزار کند. این نشست با همکاری اتحادیه انجمن های علمی دانشجویی کتابداری و اطلاع رسانی ایران( ادکا) برگزار می شود.

مهمانان برنامه:

دکتر محسن حاجی زین العابدینی( اولین وبلاگ نویس کتابداری و اطلاع رسانی ایران)

دکتر امیررضا اصنافی

دکتر شیما مراد

خانم مریم پاکدامن

تاریخ برگزاری: 14 بهمن ماه 1393

مکان : دانشگاه شهید بهشتی- سالن کنفرانس امور فرهنگی

زمان:ساعت 14-16

نشست وبلاگ


کارگاه «گذر از انگلوامریکن به توصیف و دسترسی به منبع (RDA)»

به گزارش لیزنا، موسسه آموزشی آرشیو، موزه و کتابخانه (آرموک) با هدف آشنایی و  به روز رسانی اطلاعات مدیران کتابخانه ها و مراکز اطلاع رسانی، کتابداران، متخصصان علم اطلاعات و دانشجویان علم اطلاعات و دانش شناسی، با مفاهیم نوین سازماندهی اطلاعات بویژه قواعد توصیف و دسترسی به منبع (RDA) اقدام به برگزاری کارگاه «گذر از انگلوامریکن به توصیف و دسترسی به منبع (RDA)» نموده است.

 بسیاری از کتابخانه ها ار سال ۲۰۱۳ استاندارد توصیف و دسترسی به منبع (RDA) را به اجرا خواهند گذاشت. معنای این اتفاق برای خدمات فنی و سایر کارکنان کتابخانه چه خواهدبود؟ تفاوت پیشینه های RDA با AACR۲ در چیست؟ این کارگاه با بررسی پیشینه های مبتنی بر انگلوامریکن، فرایندی را بررسی خواهد کرد که هر کتابخانه ای برای رویارویی با آر دی ای و استفاده ازآن طی خواهد کرد. این کارگاه دیدگاهی اجمالی از تغییرات در RDA، به ویژه در موارد موثر بر کارکنان بخش خدمات فنی و فهرست درونخطی با دسترسی همگانی (OPAC)، فراهم می آورد. نیازی به آگاهی ز استانداردهای جاری فهرستنویسی یا مارک نیست! در این دوره چگونگی فهرستنویسی با استفاده از RDA آموزش داده نمی شود، اما اطلاعات ارائه شده می تواند  برای پایه ای مناسب برای فهرستنویسان در حوزه RDA و مدیران و سایر کارکنان کتابخانه فراهم آورد.

 بر همین اساس، سرفصل های این دوره به شرح زیر است:

 - بررسی رکوردهای انگلوامریکن به لحاظ ساختار، قواعد، بستر ارائه، محدودیتها و مزایا

- بررسی تغییر پارادایم سازماندهی منابع با توجه به منابع و بستر اطلاعاتی

- تغییر دیدگاه در سازماندهی منابع از دیدگاه کتابداران و کاربران

- بررسی تغییرات در ساختار OPAC ها و نرم افزارها با توجه به الگوهای مفهومی

- بررسی چگونگی پاسخگویی قواعد آر دی ای به نیازهای جدید کاربران

- فواید و چالشهای به کارگیری آر دی ای

 مدرس این کارگاه، ملیحه درخوش، سرپرست بخش فهرستنویسی کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران و دانشجوی دکتری علم اطلاعات و دانش شناسی است.

 این کارگاه ۸ ساعته روز چهارشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۳ در دانشگاه شهید بهشتی برگزار خواهد شد.

  علاقه مندان جهت ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر می توانند به نشانی اینترنتی آرموک مراجعه نمایند.

ادامه مطلب

کمیته فنی «آر دی ای تولکیت» تشکیل شد

کمیته فنی «آر.دی.ای. تولکیت» جهت پرداختن به مسائل فنی این ابزار تشکیل شد.
به گزارش لیزنا، به منظور پرداختن به مسائل فنی مربوط به استفاده از آر.دی.ای، آر.دی.ای. تولکیت (RDAtoolkit)  و آر.دی.ای رجسیتری، یک کار گروه متشکل از نمایندگانِ تهیه کنندگان آر.دی.ای.  و نمایندگان طرح های داده های کتابشناختی و توسعه دهندگان سیستم های مرتبط تشکیل شده است.
این کارگروه، کمیته فنی «آر.دی.ای. تولکیت» نامیده شده است و به مسائل فنی در حوزه های زیر می پردازد.
-          توسعه مداوم آر.دی.ای رجسیتری
-          تهیه مستندات فنی
-          ارتقاء عملکرد و نمایش آر.دی.ای. تولکیت 
-          برقراری ارتباط با فروشندگان و طراحان و توسعه دهندگان
علاقه مندان جت کسب اطلاعات بیشتر درباره این کمیته و اعضای آن می توانند به این نشانیمراجعه نمایند
 
تاریخ 12 مرداد
منبع: لیزنا
ادامه مطلب

پیاده سازی RDA

مدتها است که RDA معرفی شده و کشورهای مختلفی برای پیاده سازی آن اقدام کرده اند. کتابخانه کنگره و کتابخانه ملی انگلستان از آوریل 2013 به صورت رسمی آر دی ای را به عنوان استاندارد رسمی سازماندهی اطلاعات خود پذیرفته و اجرایی کرده اند. در سایت رسمی RDA فهرستی از جاهایی که آن را پیاده سازی کرده اند معرفی شده به شرح زیر. امیدوارم در کشور ما هم به زودی شاهد پیاده سازی آن باشیم.

Who's Cataloging in RDA

The following institutions have implemented or are planning to the implement RDA cataloging. This list is not intended to be a complete or comprehensive list but merely a sampling of those libraries and institutions that are actively using RDA.

Currently Cataloging in RDA

National Libraries

 • Bibliothèque et Archives nationales du Québec
 • British Library
 • Library of Congress (US)
 • National Agricultural Library (US)
 • National Library Board, Singapore
 • National Library of Australia
 • National Library of Malaysia
 • National Library of Medicine (US)

Other institutions

 • Brigham Young University (US)
 • Cambridge University (UK)
 • Courtauld Institute (UK)
 • North Carolina State University (US)
 • OLIS/Bodleian Library (UK)
 • University of Chicago (US)
 • University of Warwick (UK)
 • U.S. Government Printing Office

In Progress or Proposed Implementations

National Libraries

 • Deutsche National Bibliothek (2014)
 • Koninklijke Bibliotheek (Neth.) (2013-14)
 • Library and Archives Canada (2013)
 • National Library of Australia (2013)
 • National Library of Finland (2015)
 • National Library of Ireland (2014)
 • National Library of the Philippines (2013)
 • National Library of Scotland (2014)

منبع

http://www.rdatoolkit.org/RDA_institutions


اولاک (فهرستنویسان دیداری شنیداری آنلاین)

اولاک (فهرستنویسان دیداری شنیداری آنلاین) سازمانی است که به سازماندهی مناسب منابع غیرکتابی برای بازیابی بهتر در کتابخانه ها می پردازد. کارهای جالبی دارند که از روی سایت آنها می شود بیشتر آشنا شده و استفاده کرد.

http://olacinc.org/drupal

Online Audiovisual Catalogers, Inc. is an international organization for catalogers concerned with all types of nonprint materials. Through conferences, workshops, publications, and e-mail lists, catalogers exchange information and enjoy expert & practical advice on cataloging audiovisual materials.

ادامه مطلب

کتابهای جدید در زمینه سازماندهی اطلاعات

انتشارات فاست فهرستی از کتابهای جدید خود در حوزه سازماندهی اطلاعات را منتشر کرده است. فعلا که امکان خریدن و مطالعه این کتابها نیست حداقل می توانیم آنها را به شرح زیر در اینجا معرفی کنیم.

**********

Catalogue 2.0
The future of the library catalogue 
Sally Chambers, editor

Will there be a library catalogue in the future and, if so, what will it look like?

This groundbreaking edited collection brings together some of the foremost international cataloguing practitioners and thought leaders, including Lorcan Dempsey, Emmanuelle Bermès, Marshall Breeding and Karen Calhoun, to provide an overview of the current state of the art of the library catalogue and look ahead to see what the library catalogue might become.

July 2013; 240pp; paperback; 978-1-85604-716-6; £49.95

Find out more information including the full table of contents and a free sample chapter

RDA: Strategies for Implementation 
Magda El-Sherbini
 

In this important book El-Sherbini tackles key questions about how the new cataloging standard will be implemented by cataloging professionals, offering an orientation in the conceptual background and the structure of RDA: Resource Description and Access from a practical and technical perspective, including a detailed comparison with AACR2

July 2013; 408pp; paperback; 978-1-85604-834-7; £49.95

Find out more information and order a copy
 

RDA and Serials Cataloguing 
Ed Jones
 

In this manual, expert cataloguer Ed Jones shows you how to catalogue serials using the new standard. Serials and continuing resources present a variety of unique challenges in bibliographic management, from special issues and unnumbered supplements to recording the changes that a long-running periodical can experience over time. Easing cataloguers through the RDA: Resource Description and Access transition by showing the continuity with past practice, serials cataloguing expert Jones frames the practice within the structure of the FRBR and FRAD conceptual models on which RDA is based.  

July 2013; 236pp; paperback; 978-1-85604-950-4; £49.95

Find out more information and order a copy
 

Practical Cataloguing
AACR, RDA and MARC21 
Anne Welsh and Sue Batley

"A worthy successor to Bowman's Essential Cataloguing.  Practical Cataloguing does exactly what it says on the tin: offers a practical, pragmatic approach to the basics of cataloguing in AACR2, RDA and MARC21 with useful sample records for reference." 
- Celine Carty, Cambridge University Library

"...a fine example of the kind of transitional work needed as we move forward with implementation and  practical application of RDA." 
- Shawne D Miksa, University of North Texas

2012; 224pp; paperback; 978-1-85604-695-4; £49.95

Find out more information including the full table of contents and a free sample chapter
 

Maxwell's Handbook for RDA 
Robert L. Maxwell


This book, written by expert Robert L. Maxwell, author of the bestselling Maxwell’s Guide to AACR2, will explain the new RDA ruleset in familiar terms. Comprehensive in its coverage, the book will aid readers in understanding and becoming comfortable with the potentially forbidding new structure of RDA and contains appendices which discuss the treatment of specialised materials. This will be an essential purchase for cataloguers and LIS students.

February 2014; 600 pp; paperback; 978-1-85604-832-3; £59.95

Find out more information and pre-order a copy 
 

RDA and Cartographic Resources 
Paige G. Andrew
and Mary Lynette Larsgaard

As the cataloguing universe moves into the era of RDA: Resource Description and Access, specialist cataloguers need information on managing the materials in their areas of responsibility.  In this manual, expert cataloguers Andrew and Larsgaard offer a summary and overview of how to catalogue cartographic resources using the new standard.

March 2014; 224pp; paperback; 978-1-85604-772-2; £49.95

Find out more information and pre-order a copy

 


← صفحه بعد