فهرستنويسی منابع اينترنتی

اين وبلاگ با شماره 11260 در تاريخ 12/4/1387، به عنوان اولين وبلاگ فعال كتابداري و اطلاع رساني در واحد "ثبت آثار كتابخانه ملي ايران" به ثبت رسيده است.

برگزاری کارگاه آموزشی فهرستنویسی منابع اینترنتی

روز دوشنبه تاریخ ۲۱/۳/۸۶ کارگاه آموزشی فهرستنویسی منابع اینترنتی برای دومین بار در شهر اصفهان و به همت انجمن کتابداری و اطلاع رسانی شاخه اصفهان برگزار شد. در این کارگاه بیش از ۳۵ نفر شرکت داشتند. مباحثی چون مشکلات موجود ذخیره و بازیابی اطلاعات در محیط اینترنت،‌ مشکلات دستیابی به منابع اطلاعاتی علمی و مناسب و ضعف های موتورهای کاوش در بازیابی اطلاعات به عنوان دلایلی که فهرستنویسی منابع اینترنتی را ضروری می سازد مطرح شدند. سپس دستنامه قواعد فهرستنویسی منابع اینترنتی فارسی که توسط محسن حاجی زین العابدینی تهیه شده است به عنوان منبعی برای فهرستنویسی این منابع معرفی و شیوه کار با آن تشریح شد. در ادامه هم نمونه هایی از پیشینه های کتابخانه های بزرگ جهان مانند کتابخانه کنگره آمریکا و کتابخانه ملی پزشکی آمریکا که به فهرستنویسی منابع اینترنتی اختصاص داشت بازیابی و مورد تحلیل قرار گرفت. در انتها هم شرکت کنندگان در کارگاه به فهرستنویسی عملی سایتهای اینترنتی پرداختند.

یکی از مهمترین مشکلاتی که همیشه در آموزش فهرستنویسی منابع اینترنتی وجود دارد، عدم گنجاندن فیلدهای مخصوص فهرستنویسی این منابع در نرم افزارهای کتابخانه ای است. متاسفانه علیرغم اینکه بنده شخصا چندین بار کاربرگه،‌ فیلدهای لازم و دستنامه را به شرکتهای نرم افزاری کتابخانه ای داده ام هنوز این فیلدها در نرم افزارها گنجانده نشده است. یکی از دلایل این عدم توجه این است که کتابخانه ها ضرورت وجود کاربرگه لازم برای فهرستنویسی این منابع را درک نکرده اند. به همین خاطر تقاضا و فشاری برای درج آنها از طرف کتابخانه ها به خصوص کتابخانه های بزرگ وجود ندارد.  به هر حال بنده مصرانه پیگیر این موضوع هستم و امیدوارم کتابخانه ها و کتابداران نیز به ضرورت این موضوع مهم پی ببرند.