فهرستنويسی منابع اينترنتی

اين وبلاگ با شماره 11260 در تاريخ 12/4/1387، به عنوان اولين وبلاگ فعال كتابداري و اطلاع رساني در واحد "ثبت آثار كتابخانه ملي ايران" به ثبت رسيده است.

کارگاه آموزشی FRBR

قرار است این کارگاه را برگزار کنم. علاقه‌مندان بشتابند:

انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران برگزار می‌نماید:
 کارگاه آموزشی
ملزومات کارکردی پیشینه‌های کتابشناختی (اف.آر.بی.آر) 
مدرس
دکترمحسن حاجی‌ زین‌العابدینی
استادیار مرکز اطلاعات و مدارک علمی کشاورزی

مکان: سالن هشتاد نفره کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران
زمان : 18 آبان ساعت 9 تا 14
 
برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران مراجعه کنید.
اخبار بیشتر هم در اینجا در خبرگزاری لیزنا قابل دسترس است

عناصر هسته RDA

یکی از مسائل مهم آر.دی.اِی. (قواعد توصیف و دسترسی به منبع)، مبحث عناصر هسته است. یعنی عناصری که اگر نباشند پیشینه‌ها لنگ می‌مانند و باید به آنها توجه ویژه بشود. خانم فاطمه پازوکی، در خلال پایان‌نامه‌شان با عنوان "امکان‌سنجی به‌کارگیری قواعد توصیف و دسترسی به منبع (آر.دی.ای.) در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران" عناصر هسته آر.دی.ای. را شناسایی و ترجمه کرده‌اند که در سایت ایسکو ایران و در نشانی زیر منتشر شده است. برای علاقه‌مندان خیلی مفید خواهد بود.

http://www.isko-iran.org/wp-content/uploads/2012/10/Pazooki-RDA-Core-Elements-En2Per.pdf


تقدیر از وبلاگ "فهرستنویسی منابع اینترنتی"

خوشبختانه این وبلاگ یعنی وبلاگ "فهرستنویسی منابع اینترنتی"، در جشن یازدهمین سال تاسیس پرشین‌بلاگ، به عنوان وبلاگ برگزیده انتخاب شده و مورد تقدیر قرار گرفته. متاسفانه خودم در این مراسم حضور نداشتم اما از شنیدن خبر خوشحال شدم. همچنین وبلاگ "کتابداران فردای" دوست خوبم آقای دکتر امیررضا اصنافی نیز به عنوان وبلاگ برگزیده انتخاب شده است که باعث خوشحالی است و به ایشان هم تبریک می گویم. متن خبر در اینجا درج شده است:

****

با آغاز یازدهمین سال تأسیس نخستین وبلاگ سرویس فارسی پرشین بلاگ، وبلاگ نویسان فارسی و اهالی فضای مجازی گردهم آمدند تا ده سالگی آن را جشن بگیرند.

جشن ده سالگی  پرشین بلاگ با حضور مسئولین شهری ازجمله معاونت اداره کل روابط عمومی شهرداری تهران،ریاست فرهنگ سرای اندیشه و مدیر واحد رسانه های برخط مرکز توسعه فن اوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال برگزار شد .

همچنین هنرمندان و نویسندگانی چون رضا عطاران بازیگر ، رضا رفیع طنزپرداز در این جشن حضور داشتند .برگزیده شدن چند وبلاگ با سابقه ده سال تولید محتوا و میلیونر شدن یک وبلاگ نویس از نکات مهم این مراسم بود .

به گزارش روابط عمومی گروه سایت های پرشین بلاگ ، فرهنگسرای اندیشه روز پنجشنبه 29 تیرماه با حضور برخی از مسئولین شهرداری تهران ، وبلاگنویسان، هنرمندان و هواداران پرشین بلاگ شاهد جشنی گرم و صمیمی بود. مراسم پرشور وبلاگنویسان عصر دیروز با اجرای دکتر نظری مجری با سابقه تلویزیون ایران آغاز شد .

در ادامه این برنامه ، بخش ویژه مراسم اهدای جوایز به وبلاگ نویسان برگزیده برگزار شد ؛ که نویسندگان وبلاگهایی چون " روح ربا"،"کتابداران فردا"، "کابوس های روز" ،" روزنامه نگار اینترنت"، " سینما پارادیزو " ،" جامعه نو" ،"آذرخش" ،" کشکول شایسته "، " فهرستنویسی منابع اینترنتی"، " وزیبا ترین حرف حرفیست که هنوز برای تونگفته ام"،" مهندسی صنایع - مهندس امیر " و "بیداد " جوایز خود را از آقایان بوترابی ، ظفری ، حجازی و رجایی پور دریافت کردند .

بقیه خبر در نشانی زیر:

http://news.persianblog.ir/post/654


نرم افزار رایگان کتابخانه ای

اگر به دنبال نرم افزار رایگان و ساده کتابخانه ای می گردید از نشانی زیر می توانید چنین نرم افزاری را دانلود کنید. این نرم افزار به خصوص برای امور آموزشی و کلاس خیلی خوب است.

http://library.aftab.cc


فایل‌های صوتی کارگاه RDA

روز پنجشنبه 25 خرداد کارگاه آموزشی "قواعد توصیف و دسترسی به منبع (آر.دی.اِی.)" که در واقع قواعد جدید فهرستنویسی است، را به میزبانی شرکت پارس آذرخش در قم برگزار کردم. آقای احمد عابدی، زحمت کشیده‌اند و پادکست کارگاه را تهیه نموده‌اند که جای تقدیر و تشکر دارد.

برای دسترسی به فایل‌ها می‌توانید از طریق پیوندهای زیر اقدام کنید.

نشانی سایت: http://ketabdaresani.podomatic.com

PART 1
PART 2
PART 3
 
PART 4

قالبهای مارک، مودس و دوبلین کور در کتابخانه کنگره

اگر در قسمت جستجوی صفحه اول سایت کتابخانه کنگره آمریکا جستجو کنید و در فهرست منابع بازیابی شده، منبعی را باز کنید، در گوشه سمت راست آن می توانید قالبهای مارک ایکس ام ال، مودس و دوبلین کور مطالب را نیز مشاهده کنید.

البته این امکان در زمان جستجو در فهرست هنوز فراهم نیست.

مثال: یک پیشینه برای ایران

http://lccn.loc.gov/96686654


پایگاه منابع الکترونیکی کتابخانه کنگره آمریکا

یکی از پایگاه‌هایی که فهرست کتابخانه کنگره ارائه می کند، پایگاه منابع الکترونیکی کتابخانه کنگره آمریکا است که همه انواع منابع الکترونیکی را در آن می‌توان جستجو کرد:

نشانی: http://eresources.loc.gov


سایتهای فهرستنویسی شده

اگر بخواهیم مجموعه ای از سایتهای فهرستنویسی شده را پیدا کنیم چه باید بکنیم؟

کافی است در قسمت جستجوی فهرست کتابخانه کنگره آمریکا، تایپ کنید

Mode of access

نتیجه مجموعه ای از سایتهای فهرستنویسی شده بر اساس قواعد انگلوامریکن خواهد بود.

ادامه مطلب

سایتی خوب در زمینه سازماندهی اطلاعات

در این سایت، تقریبا هر چیزی که در ارتباط با سازماندهی اطلاعات لازم داشته باشید قابل دسترس است.

http://www.w3.org/2001/sw/wiki/LLD/Library_Data_Resources


جشن تولد این وبلاگ و جشنواره وبلاگها

روز یکشنبه 16 بهمن ماه 1390، این وبلاگ هشت ساله می‌شود. و همزمان با 8 سالگی وبلاگ، جشنواره وبلاگ‌های کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران به همت انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران و اتحادیه انجمنهای کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران (ادکا) برگزار می‌شود. اولش که ایده برگزاری این جشنواره را با امیررضا خان اصنافی پختیم، می خواستیم که وضعیت وبلاگ نویسی در کتابداری و اطلاع‌رسانی را روی تریبون بیاوریم. بعد هم به جشنواره و مسابقه و بخش آثار رسیدیم. بعد هم که قرار شد مناسبتی را برای روز برگزاری آن انتخاب کنیم که به روز درج اولین پست وبلاگی در زمینه کتابداری و اطلاع رسانی به زبان فارسی یعنی 16 بهمن 1381 رسیدیم و قرعه فال به نام این وبلاگ زده شد. روزی که این وبلاگ را شروع کردم، صرفا می خواستم کاری تفننی کرده باشم و برخی از یافته های پایان نامه کارشناسی ارشدم، که به نظر خودم خیلی عالی و ناب بود را، به اطلاع دیگران برسانم. ضمنا داشتم آزمایش و خطا می کردم که ببینم وبلاگ یعنی چه. و از بخت یار این وبلاگ ماند و با هر زحمتی بود زنده نگهش داشتم تا امروز. امید که همچنان زنده بماند.

پس، هر دوستی که دوست دارد در جشن تولد این وبلاگ شرکت کند، روز یکشنبه 90/11/16 از ساعت 15 به سالن همایش‌‌های کتابخانه ملی ایران مراجعه کند.

***

این هم پوستر جشنواره


← صفحه بعد صفحه قبل →