فهرستنويسی منابع اينترنتی

اين وبلاگ با شماره 11260 در تاريخ 12/4/1387، به عنوان اولين وبلاگ فعال كتابداري و اطلاع رساني در واحد "ثبت آثار كتابخانه ملي ايران" به ثبت رسيده است.

در سایت ایفلا متن کامل FRAD به صورت رایگان در دسترس قرار گرفت

به گزارش لیزنا، متن کامل فراد (ملزومات کارکردی داده‌های مستند) (FRAD (Functional Requirements for Authority Data به زبان انگلیسی از طریق سایت ایفلا به صورت دسترسی آزاد منتشر شد.

 الگوی مفهومی ملزومات کارکردی داده های مستند در سال 2009 توسط کی. جی. ساور به عنوان سی و چهارمین شماره از فروست کنترل کتابشناختی ایفلا منتشر شد و هم اکنون از طریق این پیوند به طور دسترسی آزاد در اختیار همگان قرار گرفته است.

 این نسخه از این سند شامل اصلاحات و فایل غلطنامه منتشر شده در سال 2011 و همچنین تعداد کمی از غلطنامه مشخص شده در سال 2013 است.

 گفتنی است، الگوی مفهومی ملزومات کارکردی داده های مستند (FRAD) تا کنون به زبان های کاتالان، آلمانی، اسپانیایی، فرانسوی، کرواتی، ایتالیایی، ژاپنی، کره ای، روسی، سوئدی و چینی ترجمه و منتشر شده است که در این پیوند در دسترس است.

ادامه مطلب

جشن تولد پرشین بلاگ

بالاخره بعد از یازده سال، رکورد شکنی کردم و در جشن تولد آغاز دوازده سالگی پرشین بلاگ که روز پنجشنبه 13 تیر 1392 برگزار شد، شرکت کردم. در طول تمامی سالهای گذشته که این وبلاگ را به یمن وجود پرشین بلاگ داشته ام، همیشه آرزو داشتم که در یکی از مراسم جشن تولد آن شرکت کنم اما هر سال به دلیل ممکن نشده است. شاید یکی از دلایل مهم آن این بوده که این مراسم معمولا روزهای پنجشنبه برگزار می شود و برای من روزهای پنجشنبه گنجی از خلوت و کار و زندگی است و کمتر حاضرم آن را با چیزی عوض کنم. پنجشنبه‌ای که مراسم جشن تولد پرشین بلاگ برگزار شد و وصال داد که من هم شرکت کنم، یک روز استثنایی بود که کتابخانه ملی (که پاتوق و کنج تنهایی پنجشنبه هاست) به دلیل سمپاشی کتابخانه را تعطیل کرده بود. من هم از این فرصت استفاده کردم و در مراسم تولد شرکت کردم و البته ناراحت شدم بابت از دست دادن ده برنامه قبلی ده سال گذشته. امیرخان اصنافی و همسر گرامی و سعید آقایشان هم که پای ثابت این برنامه در طول این سالها بوده اند و دائم هم از من دعوت کرده بودند که بروم و نشده بود هم در این برنامه حضور داشتند. آنقدر فضای شاد و پرانرژی بود که احساس لذت کردم. مدتها بود هر سالن آمفی تئاتری رفته بودم، همه اش یک مشت آدم رسمی و اخم کرده را دیده بودم که کمی لاطائلات به قولِ خودشان علمی گفته بودند و با ذکر یک صلوات مراسم در ساعت فلان به پایان رسیده بود. اما در این برنامه نه کسی به ریخت و قیافه کسی کار داشت و نه کسی خودش را با خودسانسوری زائل می کرد. همه به راحتی و آزادی و بی هیچ دغدغه ای شرکت کرده بودند و به وقتش شادی می کردند و به وقتش هم ابراز احساسات. حرفها هم، البته از جایی که من در مراسم شرکت داشتم، حرفهای شیرین و حسابی بود.

خوشحالم که بالاخره بعد از ده سال توانستم حداقل تشکر را از پایه گزاران این محیط خوب داشته باشم.

ادامه مطلب

کتاب جدید در مورد FRBR

خوشبختانه این کتاب هم منتشر شد. تقریبا می شود گفت که کاملترین کتاب در زمینه اف.آر.بی.آر. به زبان فارسی است:

اف آر بی آر و الگوهای وابسته: فراد و فرساد/ مولفان مریم آذرگون، زینب فری‌زاده؛

ویراستار محسن حاجی زین‌العابدینی

‏مشخصات نشر     :           تهران: چاپار‏‫، ‏‫۱۳۹۱.

‏مشخصات ظاهری :           ‏‫۲۰۱ ص.: نمودار.

‏عنوان دیگر           :           فراد و فرساد.

‏موضوع    :           ‏‫اف. آر. بی. آر. (الگوی مفهومی)

‏موضوع    :           ‏‫اف. آر.اس.ا. دی. (الگوی مفهومی)

‏موضوع    :           ‏‫اف. آر.ا. دی. (الگوی مفهومی)

‏رده بندی کنگره     :           ‏‫Z۶۶۶/۶‏‫/آ۴الف۷ ۱۳۹۱

ادامه مطلب

کارگاه آموزشی FRBR

قرار است این کارگاه را برگزار کنم. علاقه‌مندان بشتابند:

انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران برگزار می‌نماید:
 کارگاه آموزشی
ملزومات کارکردی پیشینه‌های کتابشناختی (اف.آر.بی.آر) 
مدرس
دکترمحسن حاجی‌ زین‌العابدینی
استادیار مرکز اطلاعات و مدارک علمی کشاورزی

مکان: سالن هشتاد نفره کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران
زمان : 18 آبان ساعت 9 تا 14
 
برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران مراجعه کنید.
اخبار بیشتر هم در اینجا در خبرگزاری لیزنا قابل دسترس است

عناصر هسته RDA

یکی از مسائل مهم آر.دی.اِی. (قواعد توصیف و دسترسی به منبع)، مبحث عناصر هسته است. یعنی عناصری که اگر نباشند پیشینه‌ها لنگ می‌مانند و باید به آنها توجه ویژه بشود. خانم فاطمه پازوکی، در خلال پایان‌نامه‌شان با عنوان "امکان‌سنجی به‌کارگیری قواعد توصیف و دسترسی به منبع (آر.دی.ای.) در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران" عناصر هسته آر.دی.ای. را شناسایی و ترجمه کرده‌اند که در سایت ایسکو ایران و در نشانی زیر منتشر شده است. برای علاقه‌مندان خیلی مفید خواهد بود.

http://www.isko-iran.org/wp-content/uploads/2012/10/Pazooki-RDA-Core-Elements-En2Per.pdf


تقدیر از وبلاگ "فهرستنویسی منابع اینترنتی"

خوشبختانه این وبلاگ یعنی وبلاگ "فهرستنویسی منابع اینترنتی"، در جشن یازدهمین سال تاسیس پرشین‌بلاگ، به عنوان وبلاگ برگزیده انتخاب شده و مورد تقدیر قرار گرفته. متاسفانه خودم در این مراسم حضور نداشتم اما از شنیدن خبر خوشحال شدم. همچنین وبلاگ "کتابداران فردای" دوست خوبم آقای دکتر امیررضا اصنافی نیز به عنوان وبلاگ برگزیده انتخاب شده است که باعث خوشحالی است و به ایشان هم تبریک می گویم. متن خبر در اینجا درج شده است:

****

با آغاز یازدهمین سال تأسیس نخستین وبلاگ سرویس فارسی پرشین بلاگ، وبلاگ نویسان فارسی و اهالی فضای مجازی گردهم آمدند تا ده سالگی آن را جشن بگیرند.

جشن ده سالگی  پرشین بلاگ با حضور مسئولین شهری ازجمله معاونت اداره کل روابط عمومی شهرداری تهران،ریاست فرهنگ سرای اندیشه و مدیر واحد رسانه های برخط مرکز توسعه فن اوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال برگزار شد .

همچنین هنرمندان و نویسندگانی چون رضا عطاران بازیگر ، رضا رفیع طنزپرداز در این جشن حضور داشتند .برگزیده شدن چند وبلاگ با سابقه ده سال تولید محتوا و میلیونر شدن یک وبلاگ نویس از نکات مهم این مراسم بود .

به گزارش روابط عمومی گروه سایت های پرشین بلاگ ، فرهنگسرای اندیشه روز پنجشنبه 29 تیرماه با حضور برخی از مسئولین شهرداری تهران ، وبلاگنویسان، هنرمندان و هواداران پرشین بلاگ شاهد جشنی گرم و صمیمی بود. مراسم پرشور وبلاگنویسان عصر دیروز با اجرای دکتر نظری مجری با سابقه تلویزیون ایران آغاز شد .

در ادامه این برنامه ، بخش ویژه مراسم اهدای جوایز به وبلاگ نویسان برگزیده برگزار شد ؛ که نویسندگان وبلاگهایی چون " روح ربا"،"کتابداران فردا"، "کابوس های روز" ،" روزنامه نگار اینترنت"، " سینما پارادیزو " ،" جامعه نو" ،"آذرخش" ،" کشکول شایسته "، " فهرستنویسی منابع اینترنتی"، " وزیبا ترین حرف حرفیست که هنوز برای تونگفته ام"،" مهندسی صنایع - مهندس امیر " و "بیداد " جوایز خود را از آقایان بوترابی ، ظفری ، حجازی و رجایی پور دریافت کردند .

بقیه خبر در نشانی زیر:

http://news.persianblog.ir/post/654


نرم افزار رایگان کتابخانه ای

اگر به دنبال نرم افزار رایگان و ساده کتابخانه ای می گردید از نشانی زیر می توانید چنین نرم افزاری را دانلود کنید. این نرم افزار به خصوص برای امور آموزشی و کلاس خیلی خوب است.

http://library.aftab.cc


فایل‌های صوتی کارگاه RDA

روز پنجشنبه 25 خرداد کارگاه آموزشی "قواعد توصیف و دسترسی به منبع (آر.دی.اِی.)" که در واقع قواعد جدید فهرستنویسی است، را به میزبانی شرکت پارس آذرخش در قم برگزار کردم. آقای احمد عابدی، زحمت کشیده‌اند و پادکست کارگاه را تهیه نموده‌اند که جای تقدیر و تشکر دارد.

برای دسترسی به فایل‌ها می‌توانید از طریق پیوندهای زیر اقدام کنید.

نشانی سایت: http://ketabdaresani.podomatic.com

PART 1
PART 2
PART 3
 
PART 4

قالبهای مارک، مودس و دوبلین کور در کتابخانه کنگره

اگر در قسمت جستجوی صفحه اول سایت کتابخانه کنگره آمریکا جستجو کنید و در فهرست منابع بازیابی شده، منبعی را باز کنید، در گوشه سمت راست آن می توانید قالبهای مارک ایکس ام ال، مودس و دوبلین کور مطالب را نیز مشاهده کنید.

البته این امکان در زمان جستجو در فهرست هنوز فراهم نیست.

مثال: یک پیشینه برای ایران

http://lccn.loc.gov/96686654


پایگاه منابع الکترونیکی کتابخانه کنگره آمریکا

یکی از پایگاه‌هایی که فهرست کتابخانه کنگره ارائه می کند، پایگاه منابع الکترونیکی کتابخانه کنگره آمریکا است که همه انواع منابع الکترونیکی را در آن می‌توان جستجو کرد:

نشانی: http://eresources.loc.gov


← صفحه بعد صفحه قبل →