فهرستنويسی منابع اينترنتی

اين وبلاگ با شماره 11260 در تاريخ 12/4/1387، به عنوان اولين وبلاگ فعال كتابداري و اطلاع رساني در واحد "ثبت آثار كتابخانه ملي ايران" به ثبت رسيده است.

برگزاری کارگاه آموزشی"مدیریت اطلاعات در کتابخانه­های دیجیتالی"

کارگاه آموزشی"مدیریت اطلاعات در کتابخانه­های دیجیتالی" به همت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان نور و با همکاری انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران برگزار شد. من هم به عنوان نماینده انجمن در روز دوشنبه 24/4/1387 به قم سفر کردم و در این کارگاه شرکت کردم و از نزدیک با مطالب ارائه شده در کارگاه آشنا شدم. آقای سید مهدی طاهری، که علی رغم جوان بودن بسیار در این حوزه ها صاحب دانش هستند، در این کارگاه مطالب خیلی خوب و تخصصی ارائه کردند که امیدوارم هر چه زودتر اسلایدهایشان را برایم ارسال کنند تا بر روی این وبلاگ قرار دهم. 

بعد از این کارگاه هم در همایش ماهانه "انجمن کتابداری و اطلاع رسانی شاخه قم" با عنوان "کتابخانه های دیجیتال: واقعیت ها و چالش ها" شرکت کردم. (گزارش نشست)

چیزی که در این کارگاه و همایش و صحبت با آقای طاهری به ذهنم رسید این بود که حوزه کتابداری و اطلاع رسانی چقدر جای کار دارد و چقدر مطلب بکر و عالی برای پژوهش و مطالعه و کار علمی هست. به نظرم رسید اگر بتوانیم نشستهای تخصصی که فقط بحث و مشارکت افراد شرکت کننده باشد در زمینه های مورد نظر برگزار کنیم، خیلی تاثیر گذار باشد. امیدوارم بتوانیم سلسله نشستها و کارگاه هایی در این زمینه ها برگزار کنیم.


اولین و قدیمیترین وبلاگ کتابداری و اطلاع رسانی به زبان فارسی

وبلاگی که ملاحظه می فرمائید یعنی وبلاگ "فهرستنویسی منابع اینترنتی"، در تاریخ 12/4/1387 با شماره "11260و"  در واحد "ثبت آثار سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران" به عنوان "اولین وبلاگ در زمینه کتابدار ی و اطلاع رسانی به زبان فارسی" به ثبت رسیده است. من این وبلاگ را در بهمن سال 1381 ایجاد کردم و اولین پست آن مربوط به تاریخ 16/11/1381 است. چون موضوع پایان نامه کارشناسی ارشدم فهرستنویسی منابع اینترنتی بود، این وبلاگ را ایجاد کردم تا به مطالب تخصصی این حوزه بپردازم. خودم هم نمی دانستم که این وبلاگ قدیمی ترین وبلاگی است که در زمینه کتابداری و اطلاع رسانی به زبان فارسی وجود دارد و هنوز هم فعال است. تا اینکه روزی با سرکار خانم پاکدامن که پایان نامه کارشناسی ارشدشان به موضوع وبلاگهای کتابداری و اطلاع رسانی اختصاص دارد، صحبت می کردم و متوجه شدم که این وبلاگ اولین وبلاگ در این حوزه است.

تا اینجا، این وبلاگ دو رکورد به جای گذاشته است: یکی اینکه "اولین وبلاگ کتابدار ی و اطلاع رسانی به زبان فارسی" است که هنوز هم فعال است و دوم اینکه، "اولین وبلاگی است که در واحد ثبت آثار کتابخانه ملی" به ثبت رسیده است.

فایل معرفی وبلاگ برای ثبت در واحد ثبت آثار کتابخانه ملی ایران

اولین وبلاگ کتابداری و اطلاع رسانی به زبان فارسی

فایل معرفی وبلاگ در نشانی دیگر: http://www.scribd.com/doc/3948873/CIR-introduction

http://upload.parsimages.com/original/1215859669/30806.jpeg


فهرستنویسی منابع اینترنتی در دائره المعارف کتابداری و اطلاع رسانی 2

قبلا در همین وبلاگ مطلبی نوشته بودم در مورد پیشنهاد مدخلی با عنوان "فهرستنویسی منابع اینترنتی در دائره المعارف کتابداری و اطلاع رسانی ایران". هر چه دنبال این مدخل در دائره المعارف گشتم، آن را پیدا نکردم. به همین خاطر مجددا مدخلی را پیشنهاد کردم که امیدوارم مورد تائید قرار گرفته و اضافه شود.  البته شما هم اگر موضوعی را مناسب می دانید که لازم است در دائره المعارف باشد و الان موجود نیست می توانید در قسمت پیشنهاد مدخل به نشانی زیر پیشنهاد کنید:

http://portal.nlai.ir/daka/Lists/List1/NewForm.aspx

اطلاعات این مدخل  از طریق وب سایت دائره المعارف قابل دسترس است:

http://portal.nlai.ir/daka/Lists/List1/DispForm.aspx?ID=45

*******