فهرستنويسی منابع اينترنتی

اين وبلاگ با شماره 11260 در تاريخ 12/4/1387، به عنوان اولين وبلاگ فعال كتابداري و اطلاع رساني در واحد "ثبت آثار كتابخانه ملي ايران" به ثبت رسيده است.

نمونه ای از منابع الکترونیکی فهرستنویسی شده فارسی

در اسفندماه امسال، کارگاه آموزشی "سازماندهی اشیای محتوایی کتابخانه‌های دیجیتالی"  به همت آقای سید مهدی طاهری در قم برگزار شد. در پایان کارگاه قرار بر این شد که هر یک از شرکت کنندگان چند منبع الکترونیکی مشخص را فهرستنویسی کرده و ارسال کنند و از بین کسانی که اطلاعات کامل ارسال کردند، کسی که بهترین فهرست را انجام داده است انتخاب شود. فقط یکی از دوستان (آقای محسن رضوی اصل) منابع را فهرستنویسی کرده و فرستاده است که یک لوح فشرده و دو سایت وب است. در زیر نمونه کار انجام شده ایشان می اید. لطفا نظرات خود را در این باره بگوئید و اشکالات آن را گوشزد کنید. 

(اولین اشکال: نشانی اینترنتی سایتها درج نشده است) 

********

عنوان : معرفی مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی ‌عنوان : معرفی مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی ‌( منبع الکترونیکی ) پدیدآورنده : معاونت پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم ، مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی .محل نشر : قمناشر : معاونت پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم ، مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی .تاریخ نشر : 1386لوح فشرده نوری : رنگی .( عنوان از روی سی دی 25/12/1386 )ملزومات : پنتیوم 1 – حافظه 32 مگابایت – سی دی رام – ویندوز 98 ، ملینیوم ، ایکس پی . 

 *******

عنوان : سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران ( منبع الکترونیکی ) پدیدآورنده : سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایرانمحل نشر : تهرانناشر : سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایرانتاریخ نشر :(؟؟13)وب سایت : رنگی .( عنوان از روی صفحه خانگی17/1/1387 )ملزومات : پنتیوم 2 – حافظه 64 مگابایت –ویندوز 98 ، ملینیوم ، ایکس پی . 

*********

عنوان : حوزه ( منبع الکترونیکی )پدیدآورنده :  مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی حوزه علمیه قم .محل نشر : قم ناشر : مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی حوزه علمیه قم .تاریخ نشر : 1377وب سایت : رنگی .( عنوان از روی صفحه خانگی : 17/1/1387 )

ملزومات : پنتیوم 2 – حافظه 64 مگابایت –ویندوز 98 ، ملینیوم ، ایکس پی . 

*****

مشخصات خبر بر روی سایت انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران: http://www.ilisa.ir/NewsDes.jsp?NewsID=cijz-rqgp-liyj


فهرستنویسی منابع الکترونیکی و اینترنتی در دائره المعارف کتابداری و اطلاع رسانی

 در بخشی از مقاله "فهرستنویسی" آقای دکتر فتاحی در دائره المعارف کتابداری و اطلاع رسانی مطلب زیر درباره " فهرستنویسی منابع الکترونیکی و اینترنتی" آمده است. بنده اختصاص مدخلی مستقل برای این موضوع را به دائره المعارف پیشنهاد داده ام که اگر مورد قبول واقع شود به طور مفصل به این موضوع پرداخته خواهد شد و جای خالی چنین مدخلی پر خواهد شد.********فهرستنویسی منابع الکترونیکی و اینترنتی. اگرچه فصل نهم قواعد انگلوامریکن (ویرایش دوم، 1978)، دستورالعمل‌های لازم را برای فهرستنویسی فایل‌های ماشین‌خوان ارائه می‌داد، اما افزایش تنوع در این‌گونه منابع در دهه 1980 و به‌ویژه در دهه 1990 باعث شد تا اصلاحات و اضافات لازم در قواعد انگلوامریکن2 به‌وجود آید. استاندارد بین‌المللی توصیف کتابشناختی مواد الکترونیکی[46]  نیز دستورالعمل‌های لازم برای توصیف این گونه منابع را ارائه می‌دهد. در طول دهه گذشته نیز کتاب‌ها، دستنامه‌ها، و مقاله‌های بسیاری در زمینه فهرستنویسی منابع الکترونیکی، به‌ویژه منابع اینترنتی انتشار یافته و همایش‌های گوناگونی برای بررسی ابعاد این مقوله و آموزش فهرستنویسان برگزار شده است. اکنون با تدوین و تکمیل طرح ابرداده دوبلین کور[47]برای این نوع منابع، بسیاری از آنها بر اساس چارچوب خاص و با استفاده از نرم‌افزارهای ویژه این کار، فهرستنویسی شده و در فهرست کتابخانه‌ها، همچون سایر منابع، قابل بازیابی هستند. ابرداده دوبلین کور برای فهرستنویسی منابع الکترونیکی به‌کار می‌رود و مجموعه‌ای از تعدادی عناصر مهم (17 مورد) تعیین شده که در همایش‌های مختلف ایفلا روی آن توافق شده است (:16 329-352؛ :31 8).فهرستنویسی مجلات الکترونیکی نیز از مباحث جدید است. شناسایی راه‌های حل مسائل خاص فهرستنویسی مجلات الکترونیکی که در شکل چاپی و الکترونیکی وجود دارند، ادغام فرمت[48]  ادواری‌ها با سایر منابع در قالب مارک، تغییر مکرر عنوان برخی مجلات، و بازنگری مداوم در قواعد انگلوامریکن زمینه‌هایی است که کتابداران و فهرستنویسان ادواری‌ها را با چالش روبه‌رو کرده است (24).